Jak zbudować żelazną kondycję fizyczną w 2022 w 4 krokach ?
Z tego artykułu dowiesz się jak zbudować kondycję w 4 krokach oraz cieszyć się zdrowiem i sprawnością przez lata. Biorąc pod uwagę fakt, że 46 % nadmiarowych zgonów Polaków i 32% na świecie ( dane GUS 2021r) jest związanych, z chorobami serca to można powiedzieć, że profesjonalnie dobrany trening kondycyjny potencjalnie wydłuża życie i warto o to zadbać.
Trening kondycyjny ma zadanie poprawę wydolności układu sercowo – naczyniowego oraz zwiększenie tolerancji na wysiłek fizyczny. Twoje serce ma lepiej pracować, ty masz się lepiej czuć oraz nie męczyć się szybko. Bez wątpienia było by pięknie to osiągnąć ale jak to zrobić ? 🤔 Jak zbudować kondycję fizyczną w 4 krokach? Oto przepis:
Krok pierwszy.
Pierwszym krokiem w budowaniu kondycji jest analiza medyczna Twojej osoby.
Warto zrobić przegląd Twojego organizmu odbyć badanie lekarskie i otrzymać zielone światło od lekarza do aktywności fizycznej lub zdobyć informacje o pewnych ograniczeniach lub zalecaniach. Jeżeli masz lub miałaś / miałeś jakiekolwiek problemy zdrowotne należy to wziąć pod uwagę podczas układania programu treningowego. Ten punkt jest szalenie ważny bo stawką jest Twoje zdrowie i sprawność. Przykładem może być częsty problem z biodrem lub kręgosłupem, który może potencjalnie wykluczać np. bieganie ale nie wyklucza innych form ruchu, które powinny być dobrane indywidualnie pod Ciebie. Kształtować kondycję możemy na różne sposoby, poprzez wykonywanie rozmaitych ale dobrze zaplanowanych ćwiczeń, o tym za chwilę.
Zakładamy, że nie masz przeciw wskazań medycznych do aktywności fizycznej, więc przechodzimy do kolejnego kroku w budowaniu żelaznej kondycji.
Krok drugi.
Drugim krokiem jest określenie fundamentów sprawności Twojego ciała.
Warto wykonać kilka testów, ( podczas konsultacji z fizjoterapeutą lub doświadczonym trenerem) które określą czy masz odpowiednie zakresy ruchu w stawach i odpowiednio poruszasz się. Ten punkt często zaniedbywany i bagatelizowany, z kolei doświadczenie trenerskie pokazuje, że pierwszą poprawę wyników np. u średnio i bardziej zaawansowanych biegaczy można zaobserwować poprzez poprawę fundamentów sprawności czyli gibkości i stabilność ciała gdyż te elementy potrafią poprawić jakość i ekonomikę oraz technikę ruchu. W ten sposób budujemy odpowiednie podstawy u początkujących oraz niwelujemy ograniczenia u adeptów z większym stażem w treningu kondycyjnym.